Historie čokolády a čokoládových pralinek

Čokoláda a čokoládové pralinky jsou neodmyslitelnou součástí naší kultury již po stovky let, její historie však sahá až do starověku. Jak už to tak bývá, přerod od kakaového bobu po luxusní čokoládové pralinky provázely zajímavé okamžiky a milníky, díky nimž dnes čokoládu považujeme za samozřejmou součást našich životů.

Obsah

Za čokoládu vděčíme Aztékům

Evropa objevuje kakové boby

První čokoládovna

Industrializace a rozšíření čokolády

Vznik čokoládových pralinek

Moderní výroba čokolády

Za čokoládu vděčíme Aztékům

Starověké kultury Mayů a Aztéků si ještě nepochutnávali na tabulkové čokoládě, nicméně byli to právě oni, kdo objevili kouzlo kakových bobů. Přikládali jim velkou hodnotu a po dlouhou dobu je používali nejen jako měnu, ale také k přípravě hořkého nápoje zvaného "xocoatl", který dochucovali vanilkou, chilli a dalším kořením. Aztékové věřili, že kakové boby jsou darem od boha Quatzelacoatla. S trochou nadsázky tak lze říct, že za čokoládu věříme právě jihoamerickému bohu s podobou opeřeného hada.

Evropa objevuje kakové boby

Do Evropy se čokoláda dostala samozřejmě mnohem později, po objevu Ameriky. Pravděpodobně prvním Evropanem, který kdy okusil kakové boby byl španělský conquistador Hernán Cortés. Byl to právě on, kdo po návratu do Španělska v roce 1528 představil čokoládu královskému dvoru. Popularita na sebe nenechala dlouho čekat a v 16. a 17. století se šířila po celé Evropě, zejména mezi šlechtou.

První čokoládovna

Rostoucí obliba čokolády, byť stále ve formě nápoje, otevřela dveře vzniku prvních čokoládoven. Ta úplně první vznikla v roce 1657 v Londýně a trochu překvapivě byla provozována Francouzem. Čokoláda byla nabízena jako luxusní nápoj pro anglickou šlechtu a čokoládovny se staly populárními společenskými místy, kde se lidé scházeli k diskuzím a obchodním jednáním.

Industrializace a rozšíření čokolády

Skutečné rozšíření čokolády mezi všechny vrstvy tehdejší společnosti přišlo s průmyslovou revolucí v 19. století. Již v roce 1819 vznikla první továrna na čokoládu ve Švýcarsku založená François-Louisem Caillerem. Čokoládová revoluce naplno propukla v letech 1828 a 1847. Ve třicátých letech nejdříve nizozemský chemik Coenraad Johannes van Houten vynalezl metodu alkalizace kakaových bobů, který umožnil oddělit kaakové máslo od kakaového prášku. To vedlo k výrobě práškové čokolády a otevřelo to dveře k výrobě čokolády v pevné formě tak, jak ji známe dnes.

Jako první přišla s pevným čokoládovým výrobkem v roce 1847 briská firmy Fry and Sons. Z kakaového prášku, cukru a kakaového másla vytvořili tabulkovou čokoládu tak, jak ji známe dnes. Vývoj čokolády v 19. století završil švýcarský výrobce Daniel Peter, který v roce 1875 uvedl na trh první mléčnou čokoládu. 

Vznik čokoládových pralinek

Čokoládové pralinky vznikly v Belgii v roce 1912. Belgický cukrář Jean Neuhaus jako první vytvořil tzv. "víčko" z čokolády, do které zavřel sladkou náplň. Neuhausův obchod s čokoládou v Bruselu se stal prakticky ihned ikonou ve svém oboru a obliba pralinek se rožšířila po celé Evropě.

Moderní výroba čokolády

Díky neustálému technologickému pokroku se stala čokoláda dostupnou sladkostí pro celou západní společnost. S přibývajícím tlakem na nízkou výrobní cenu se na trh dostávají i výrobky, které mají s původní čokoládou jen pramálo společné. Pokud hledáte autentickou chuť a výjimečný zážitek, doporučujeme se vždy dívat po složení a zaměřit se ručně vyráběné produkty.